Home Forums جراحی زیبایی صورت (پلاستیک) جراحی زیبایی بینی جراحی بینی – جراحی زیبایی بینی

برچسب ها: 

 • نویسنده
  نوشته ها
 • دکتر فرهاد حافظیفرهاد حافظی
  پزشک
  تعداد ارسال: 13
  #12394 |

  با سلام و احترام

  دکتر فرهاد حافظی هستم ، فوق تخصص جراحی پلاستیک

  در این تاپیک به سوالهای شما عزیزان در مورد جراحی بینی پاسخ می دهم

  در صورتی که سطح آگاهی شما عزیزان در همه موارد مربوط به جراحی بینی بالاتر برود ، حتما نتیجه بهتری خواهید گرفت

  با تشکر

   

  بزرگ کردن بینی

  اندازه بینی بایستی متناسب با صورت باشد. در بعضی نژادها مانند اغلب ایرانیان به علت اندازه نسبتا بزرگ بینی، بزرگ کردن بینی جایی در درمان زیبایی بینی ندارد، ولیکن در برخی نژادها مانند نژادهای شرق آسیا، یکی از مشکلات بیماران بینی کوچک میباشد.
  اغلب بیماران در ایران به علت جراحیهای قبلی بینی که بینی بیش از حد کوچک شده است نیاز به عمل جراحی برای متناسب کردن بینی با صورت و بزرگ کردن بینی دارند.
  بینی های کوچک علاوه براینکه مشکلات تنفسی دارند، هنگام عمل جراحی با مشکل کمبود نسج سخت (غضروف) و گاهی حتی کمبود پوست جهت ترمیم روبرو میشوند.

   

  کوچک کردن بینی

  با توجه به اینکه تناسب بینی با سایر قسمتهای صورت بسیار مهم میباشد، اغلب نژادها در ایران نیاز به عمل جراحی رینوپلاستی جهت کوچک کردن بینی میباشند. این عمل جراحی میتواند با ک.چک کردن پره های بینی، کوچک کردن نوک بینی، برداشتن غضروف یا استخوان بینی و همچنین با افزایش زاویه بین بینی و لب همراه باشد.
  بایستی درنظر داشت که یک بینی زیبا الزاما نباسیتی بیش از حد کوچک باشد و بایستی تناسب بین بینی با سایر اجزا صورت برقرار باشد، وگرنه علاوه بر ظاهر نازیبا موجب اختلال تنفسی بیمار میگردد

   

  برداشتن قوز بینی

  قوز بینی در اغلب نژادهای ایرانیان وجود دارد و یکی از علل میزان بالای انجام عمل جراحی زیبایی بینی در میان ایرانیان میباشد. گاهی نیز دربرخی افراد بدنبال ضربات صورت قوز بینی یا hump بوجود میاید. در عمل جراحی اصلاح قوز بینی، بایستی قسمتی از استخوان و غضروف بینی برداشته شود تا پشت بینی ظاهری صاف تا کمی مقعر پیدا کند و همچنین زاویه بین بینی با لب به حدود ۱۰۵ درجه تغییر یابد.
  در اصلاح قوز بینی با وجود اینکه پوست اضافی وجود دارد نیازی به برداشتن پوست اضافی نیست و تنها با اصلاح ساختار غضروفی و استخوانی، مقدار اضافی پوست بینی خودبه خود اصلاح خواهد شد.

   

  عمل بینی گوشتی

  اغلب بینی های گوشتی، بافت سخت (غضروف و استخوان) نسبتا ضعیف و بافت نرم (پوست و زیرجلد و…) ضخیم دارند. در بینی های فوق نازک کردن بافت نرم و برداشتن بافت زیرجلدی یا بافتهای زیر آن در درمان، یا جایگاهی ندارد یا امکان برداشتن آن محدود میباشد. در اعمال جراحی فوق سعی برآن میباشد که با اصلاح بافت سخت و درصورت لزوم تقویت بافت غضروفی و همچنین کاهش بافت نرم مشکل فوق را اصلاح کرد. با تغییر رویکردهای اخیر در درمان جراحی زیبایی بینی، نتایجی که اخیرا در درمان بیماران فوق حاصل شده است به مراتب از اعمال جراحی در سالهای گذشته بسیار بهتر میباشد ولی بااین حال از نتایج اعمال جراحی در بیماران با بافت نرم نازک بهتر نمی باشد.

   

  جراحی انحراف بینی

  انحراف تیغه میانی بینی که بنام انحراف بینی معروف میباشد، به انحراف از خط وسط تیغه بینی یا سپتوم گفته می شود و انواع مختلفی از انحراف سپتوم وجود دارد مانند C یا S. بایستی بین انحراف تیغه بینی یا سپتوم و انحراف ظاهری بینی تفاوت قایل شد. در کجی ظاهری بینی، نمای بیرونی بینی که قابل مشاهده از نمای روبروی صورت میباشد، در خط وسط قرار ندارد که میتواند فقط در نوک بینی، در پشت بینی و یا در تمام طول بینی باشد.
  بایستی توجه داشت که انحراف تیغه بینی گاهی در نمای بیرونی بینی کجی قابل توجهی ایجاد نمیکند و تنها با معاینه بینی میتوان آنرا مشاهده کرد.
  در عمل جراحی اصلاح انحراف (تیغه) بینی، با استفاده از تکنیکهای متفاوت فوق تخصصی مانند برداشتن قسمتی از غضروف تیغه بینی، جابه جاکردن قسمت تحتانی آن، تقویت غضروفهای بینی و… سعی درآن میشود که تیغه منحرف از خط وسط را به خط وسط بازگرداند.

   

  بعد از جراحی بینی چه انتظاری داشته باشیم و فرایند بهبودی پس از عمل بینی چگونه است؟

  بعداز انجام عمل جراحی زیبایی بینی احساس گرفتگی بینی وجود دارد که با اقدامات درمانی موضعی و به مرور زمان بهبود میابد.
  تورم بینی بعداز عمل در ماه اول بسیار کاهش میابد ولی تصمیم به عمل جراحی بینی ویا نیاز به عملهای جراحی ترمیمی بینی نباید زودتر از ۱-۲ سال بعداز عمل گرفته شود. انحراف از خط وسط بینی ممکن است کاهش پیدا کند و در سیر بهبودی کامل دیگر نیازی به اصلاح آن نباشد.
  بجز انحراف بیش از حد نوک بینی به بالا و افزایش زاویه بین بینی با لب، هیچگونه مداخله جراحی تا قبل از ۱-۲ سال بعداز انجام جراحی نمیباشد.
  درصورت تورم بیش از اندازه بینی بعداز انجام عمل جراحی زیبایی بینی، گاهی چند نوبت تزریق موضعی موجب کاهش تورم نوک بینی خواهد شد.
  در بیمارانی که بیش از یک نوبت عمل زیبایی بینی انجام داده اند ویا پوست بینی کلفت میباشد، تورم بعداز عمل تا ۲ سال ممکن است ادامه یابد و قضاوت به انجام عملهای بعدی، بعداز این مدت خواهد بود.

   

  بعد از عمل بینی چه مدت مرخصی از کار لازم است

  برنامه ریزی برای عمل جراحی و چطور برای عمل بینی آماده شویم
  جهت انجام عمل جراحی رینوپلاستی، حتما جراح بایستی یک نوبت بیمار را از لحاظ وضعیت تنفسی، انحراف سپتوم یا تیغه بینی، غیر قرینگی بینی و مشکلات دیگر و همچنین انتظارات بیمار ویزیت کند. فتوگرافی پزشکی قبل از عمل تهیه می شود. براساس معاینه و شرح حال بیمار، گاهی نیاز به اقدامات دیگر مانند سی تی اسکن قبل از عمل میباشد. درصورت لزوم آزمایش های دیگر قبل از عمل تهیه می شود. درصورت هرگونه سابقه طولانی شدن خونریزی بیمار بایستی جراح را مطلع کند تا اقدامات لازم قبل از عمل انجام شود.
  بعداز انجام اقدامات فوق بیمار میتواند در اولین فرصت تحت عمل جراحی قرار گیرد

   

  جراحی بینی چقدر موثر است ؟

  در بیماران مختلف، جراح انتظارات متفاوتی از نتیجه عمل خواهد داشت. نتیجه اعمال جراحی در هر فرد متفاوت میباشد و نباید بیمار را با فرد دیگری مقایسه نمود و بایستی فرم بینی قبل و بعداز عمل را با هم مقایسه کرد. درصورت انجام عمل جراحی بینی توسط جراح متبحر، با مقایسه فتوگرافیهای پزشکی قبل و بعداز عمل، اغلب جراح و بیمار از نتیجه عمل رضایت خواهند داشت.

   

  چطور برای عمل بینی آماده شویم

  اگر نتیجه ی جراحی برای من رضایت بخش نبود چه کار کنم ؟
  با برداشتن اسپلینت گاهی بیمار انتظار دیدن بینی متورم را ندارد، بایستی متدکر شد که آنچه که با برداشتن اسپلینت بعاز عمل دیده میشود با آنچه که درسیر بهبودی از ظاهر بینی دیده میشود اغلب متفاوت است و با بهبودی تورم و در سیر بالینی، اغلب انتظارات بیمار برآورده میگردد. تنها انحراف بیش از حد نوک بینی به بالا و افزایش زاویه بین بینی با لب نیاز به مداخله در هفته های اول بعداز عمل را دارد، در بقیه موارد و حتی در موارد افزایش خفیف زاویه بین بینی با لب، کم کم بهبودی قابل ملاحظه ای مشاهده خواهد شد.
  اگر با وجود گذشت زمان لازم برای بهبودی، از ظاهر بینی ناراضی هستید، بایستی برای انجام اعمال جراحی ثانویه با جراح خود ملاقات داشته باشید

   

  جراحی زیبایی ثانویه بینی (رینوپلاستی ثانویه)

  درصورت وجود مشکلاتی که نیاز به عمل مجدد میباشد، تصمیم اغلب ۱-۲ سال بعداز عمل اولیه گرفته میشود. در اینگونه موارد ممکن است نیاز به استفاده از غضروف گوش و غضروف دنده جهت اصلاح فرم بینی باشد. خط برش در گوش اغلب در پشت گوش میباشد و فرم کلی گوش تغییر پیدا نخواهد کرد. گاهی نیز عمل جراحی ثانویه کوچکی لازم میباشد که نیازی به برداشتن غضروف گوش ویا دنده نیست ویا غضروفهای بینی برای اصلاح بینی کفایت میکند.
  تورم بینی بعداز انجام عمل جراحی فوق دیرتر اصلاح شده و بایستی در مورد فرم کلی بینی بعداز مدت طولانی تری نسبت به عمل رینوپلاستی اولیه قضاوت کرد

   

  جراحی ترمیمی بینی

  در جراحی ترمیمی بینی، اغلب به علت مشکلات مادرزادی و یا حوادث، نیاز به ترمیم بینی بوجود میآید. اغلب کمبود غضروف، استخوان، مخاط بینی و پوست بینی وجود دارد. اغلب نیاز به استفاده از غضروف گوش و یا دنده وجود داردو ممکن است جهت پوشش پوست ویا مخاط نیاز به استفاده از پوست پیشانی ویا خط خنده در چند نوبت عمل باشد. در بیماران فوق انتظاراتی که جراح و بیمار بایستی از نتیجه عمل داشته باشند بسیار متفاوت با جراحی زیبایی بینی می باشد.

   

  اقدامات لازم بعداز عمل جراحی بینی

  مراقبت از برخورد اشیا به بینی، عدم گذاشتن عینک در هفته های اولیه، استفاده از قرصهای تجویز شده، جهت مسکن فقط بایستی مسکن های تجویز شده را استفاده کرد، استفاده از کیسه های یخ در روز اول، استفاده از اسپری بینی جهت شستشو ویا سرمهای شستشوی بینی، استفاده از پمادهای موضعی درصورت لزوم

   

  تلفن تماس با دکتر حافظی : ۲۲۱۸۱۳۵۳

  • این موضوع 2 ماه، 2 هفته پیش توسط Admin Badarman admin اصلاح شده است.
  • این موضوع 2 ماه، 1 هفته پیش توسط Admin Badarman admin اصلاح شده است.
  • این موضوع 2 ماه، 1 هفته پیش توسط Admin Badarman admin اصلاح شده است.
  • این موضوع 2 ماه، 1 هفته پیش توسط Admin Badarman admin اصلاح شده است.
  • این موضوع 1 هفته، 4 روز پیش توسط Admin Badarman admin اصلاح شده است.
 • Taranomtaranom
  مشارکت کننده
  تعداد ارسال: 1

  درود بر شما.  من نزدیک ۱۴ سال پیش،  بینی ام شکست و همزمان یک لخته خونه بزرگ از بینی زد بیرون. بعد دو هفته عمل کردم اما بینیم کج هست و ازون سال تا الان خون دماغ های وحشتناک دارم. نزدیک ۶ سال پیش رگ بینی رو سوزوندم اما برگشت داشت و همچنان خون دماغ میشم. میشه لطف کنید راهنماییم کنید چه کاری باید انجام دهم

  • دکتر فرهاد حافظیفرهاد حافظی
   پزشک
   تعداد ارسال: 13

   درود. اصلاح کجی بینی یا تیغه بینی بعداز ضربه به بینی با عمل جراحی رینوپلاستی امکانپذیر است.
   جهت مشکل خون دماغ شما بایستی معاینه شوید تا علت آن مشخص و درمان مربوطه انجام شود.

 • Azadeazade
  مشارکت کننده
  تعداد ارسال: 1

  با سلام و عرض ادب خدمت پرشک محترم
  من سه سال پیش بینیم رو عمل کردم بینیم گوشتی بود و تنها مشکلش تیغه بینی بود که کمی گرد بود ولی متاسفانه پزشک محترم بنده اون شکلی که دوست داشتم و گفتم عمل نکردن و سر بینی رو خیلی بالا بردن الان نه تغییری کرده نه بهتر شده فقط سر بینی بالا رفته و ورم داره در کل راضی نیستم نه از روبه رو نه نیم رخ همچنین انحراف بینیم هم عمل نکردن واقعا نمیدونم چیکار کردن ایشون
  در هرصورت میخواستم ببینم امکان ترمیم هست آیا میشه تیغه بینی رو پایین تر آورد و باریک تر کرد؟

  • دکتر فرهاد حافظیفرهاد حافظی
   پزشک
   تعداد ارسال: 13

   سلام
   در اعمال جراحی زیبایی بینی، ورم بعداز عمل تا حداکثر ۲ سال بعداز عمل ازبین میرود. باتوجه به اینکه ۳ سال از عمل جراحی فوق گذشته است، شما میتوانید عمل جراحی مجدد داشته باشید.
   یکی از مشکلات بعداز عمل جراحی رینوپلاستی افزایش زاویه بین بینی و لب هست که ظاهرا در شما بوجود آمده‌است، این مشکل با انواع تکنیک‌های فوق تخصصی امکان اصلاح دارد.
   توصیه به مراجعه حضوری و معاینه دقیق میشود زیرا بسیاری از مشکلات جراحی بینی تنها با معاینه دقیق امکان تشخیص دارد.

   • این پاسخ 2 ماه، 4 هفته پیش توسط دکتر فرهاد حافظی فرهاد حافظی اصلاح شده است.
 • Roshaaaroshaaa
  مشارکت کننده
  تعداد ارسال: 1

  با سلام من ۱۸ سال دارم و بینیم گوشتی هست خواستم بدونم که آیا اگر در این سن عمل کنم فرم بینیم دوباره مثل قبل میشود یا نه و اینکه من شنیدم که عمل بینی گوشتی کمتر پیش میاد که قشنگ بشه آیا این درست است؟امکان برگشتن بینی گوشتی به حالت اول هست؟خواستم کمی بیشتر درمورد عمل بینی گوشتی بدونم خیلی ممنون با تشکر از شما

  • دکتر فرهاد حافظیفرهاد حافظی
   پزشک
   تعداد ارسال: 13

   سلام. سن ۱۸ سالگی جهت عمل جراحی زیبایی بینی سن مناسبی میباشد. در بینی های به اصطلاح گوشتی بافت نرم بینی بیش از اندازه میباشد، و اغلب ساختار غضروفی نسبت به آن ضعیف میباشد. در بینیهای فوق با توجه به محدودیت برداشتن بافت نرم در حین جراحی رینوپلاستی، با اصلاح ساختار غضروفی بینی میتوان نتایج مناسب را بدست آورد. نتایج عمل جراحی به زیبایی بینیهای با پوست نازکتر نخواهد بود ولیکن با روشهای جدید جراحی، بینی های گوشتی نسبت به گذشته نتایج قابل قبولتری داشته اند. در این نوع بینی تورم مدت طولانی تری بعداز عمل بجا میماند.

 • Pariaaapariaaa
  مشارکت کننده
  تعداد ارسال: 1

  دکتر بنده خانمی ۴۶ساله هستم که در دوران نوجوانی بینی من براثر زمین خوردن شکست و متاسفانه دچار انحراف گردید
  آنمی دارم با هموگلوبین حدود ١٠و پرولاپس خفیف میترال،
  آیا عمل جراحی بینی را برایم توصیه می نمائید؟
  بسیار از انحراف بینی رنج میبرم و فقط بدلیل ترس از بیهوشی این سالها نتوانستم این جراحی را انجام دهم.

  • دکتر فرهاد حافظیفرهاد حافظی
   پزشک
   تعداد ارسال: 13

   انحراف بینی با انجام عمل سپتورینوپلاستی قابل بهبود است. عمل جراحی زیبایی بینی در افرادی انجام میشود که دیگر مشکلات پزشکی نداشته باشند، درصورتیکه جراح به مشکل طبی زمینه ای مشکوک باشد با مشاوره با پزشک مربوطه مشکل زمینه ای را بررسی میکند. آنمی اگر شدید باشد امکان جراحی مقدور نمی باشد، ولی در آنمی های خفیف با انجام تمهیدایی میتوان جراحی زیبایی بینی را انجام داد. مشکل دریچه میترال اگر فقط پرولاپس خفیف میترال باشد، مشکلی برای جراحی نمیباشد.

 • Doriiidoriii
  مشارکت کننده
  تعداد ارسال: 2

  سلام  دکتر عزیز خوبید

  من بیست و هشت سال پیش و بعد بیست و پنج سال پیش یک عمل جراحی بینی و یک ترمیم داشتم که با توجه به ابتدایی بودن تکنیکها جراحی و تجربه جراحان ان زمان از عملم رضایت ندارم در حال حاضر یکی از حفره های بینی ام هم چسبندگی داره نظر شما را در مورد عمل ترمیمی در خدمت شما میخواستم بدانم

  ضمنا بینی من از نوع بینی های گوشتی هست
  با احترام

  • دکتر فرهاد حافظیفرهاد حافظی
   پزشک
   تعداد ارسال: 13

   سلام

   با توجه به زمان طی شده امکان انجام عمل جراحی مجدد زیبایی بینی وجود دارد، شما بایستی بصورت حضوری معاینه و ویزیت شوید تا مشکلات بینی شما مورد ارزیابی قرار گیرد

 • Goliiigoliii
  مشارکت کننده
  تعداد ارسال: 1

  سلام آقای دکتر

  می خواستم بدونم شما جراحی بینی باز یا بسته رو پیشنهاد می کنید و اگه امکان داره توضیح دهید چه تفاوتی دارند این دو روش

  ممنون از پاسخگوییتون

  • این پاسخ 2 ماه، 2 هفته پیش توسط Goliii goliii اصلاح شده است.
  • دکتر فرهاد حافظیفرهاد حافظی
   پزشک
   تعداد ارسال: 13

   سلام
   درحال حاضر اکثر جراحان زیبایی بینی به علت اینکه در جراحی باز رینوپلاستی امکان بازسازی مشکلات بینی بهتر وجود دارد از روش جراحی باز بینی استفاده میکنند و تنها درصورتی که نیاز به تغییرات بسیار اندک در حین رینوپلاستی باشد عمل جراحی بسته توصیه میشود. تنها تفاوت آن، نزد بیماران، در رینوپلاستی باز یک خط بخیه ظریف در زیر بینی میباشد که در اکثر بیماران قابل رؤیت نخواهد بود

 • Liliiililiii
  مشارکت کننده
  تعداد ارسال: 1

  باعرض سلام و روز بخیر
  من دختری هستم ۲۳ساله در دوران نوجوانی براثر ضربه بینی من شکسته و به مرور زمان استخوان بینی ام برآمده شده است اما از نظر سایز بینی مناسب و به مراتب کوچکی دارم خیلی دوست دارم عمل کنم ولی میترسم بینی ام خیلی کوچک شود و تناسب چهره ام را برهم زند میخواستم سوال کنم امکان اینکه فقط استخوان بینی ام اصلاح شود واز نظر اندازه بینی ام کوچک نشود هست یاخیر؟

  • دکتر فرهاد حافظیفرهاد حافظی
   پزشک
   تعداد ارسال: 13

   سلام، درعمل جراحی زیبایی بینی سعی میشود که تناسب بینی شما با صورت حفظ گردد، وهمچنین نظرات شما درصورتیکه امکانپذیر باشد لحاظ گردد. جراحی زیبایی بینی الزاما با کوچکتر شدن بینی همراه نیست.

 • Rz-Aaarz-aaa
  مشارکت کننده
  تعداد ارسال: 1

  سلام آقای دکتر حافظی

  بنده انحراف شدید بینی دارم و تیغه وسط بینی من کاملا یکطرفه میباشد و فقط از سمت چپ نفس میکشم.ایا تیغه بینی من اصلاح میشود؟چگونه؟

  • دکتر فرهاد حافظیفرهاد حافظی
   پزشک
   تعداد ارسال: 13

   سلام
   بلی در تمامی انحرافهای تیغه بینی حتی اگر شدید باشند امکان اصلاح انحراف سپتوم با روشهای فوق تخصصی جراحی وجود دارد

 • گلی جونگلی جون
  مشارکت کننده
  تعداد ارسال: 2

  باسلام واحترام،

  بنده عمل رینوپلاستی را ۱۰ سال قبل انجام داده ام که متاسفانه نتیجه ان نوک دارای انحراف وسوراخهای نامتقارن است.باتوجه به سن ۳۹ سال وتجربه بسیار بد بعداز بیهوشی ،ایا ترمیم بینی من به صورت سرپایی وبدون بیهوشی امکانپذیر است یاخیر؟

  درصورت پاسخگویی بسیار سپاسگزارخواهم بود.

  • دکتر فرهاد حافظیفرهاد حافظی
   پزشک
   تعداد ارسال: 13

   سلام. عکسهای شما بایستی بررسی شود یا بصورت حضوری معاینه بشوید تا بتوان بصورت دقیق گفت ترمیم بینی شما بدون بیهوشی عمومی امکانپذیر هست یا نه

 • Asamadiasamadi
  مشارکت کننده
  تعداد ارسال: 1

  با سلام و درود!
  من خواستم بپرسم بینی من گوشتیه و بینی گوشتی وقتی عمل زیبایی انجام بدی دوباره برمیگرده. شما پروتز میزارید که برنگرده ؟

  • دکتر فرهاد حافظیفرهاد حافظی
   پزشک
   تعداد ارسال: 13

   سلام. در عمل جراحی بینیهای به اصطلاح گوشتی، با تکنیکهای خاص امکان بدست آوردن نتایج قابل قبول هست ولیکن در هیچ عمل جراحی زیبایی بینی نبایستی از پروتز استفاده کرد زیرا امکان ایجاد عفونت و عوارض جبران ناپذیر وجود دارد.

شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد تارنما شوید.